Wiosna w ogrodzie zagościła już na dobre. Pąki na drzewach, pierwsze kwiaty na rabatkach, soczysta trawa. A do tego pełne ręce pracy, która tak cieszy ogrodników, działkowców i rolników. Początki stanowią wyzwanie, bo do zrobienia jest praktycznie wszystko. Małymi krokami dojdziecie do celu, mając za przewodników własne doświadczenie i przyjaznego sąsiada. Bogatym źródłem informacji są portale ogrodnicze i internetowe sklepy ogrodnicze, np. Rolmarket, Sadowniczy.pl, które prowadzą blogi i skutecznie doradzają klientom. Najważniejsze wiosenne prace w ogrodzie czas zacząć.
Porządki w ogrodzie
Od wiosennych porządków w ogrodzie warto zacząć sezon. Usuńmy pozostałości z roślin, zlikwidujmy suche gałęzie, a zdrowe przytnijmy. Czynność tę warto wykonać, gdy nie spodziewamy się już przymrozków. Czyszczenie nawierzchni po zimie to zadanie dla myjki ciśnieniowej lub preparatów czyszczących. Sprawdźmy także stan altanek i narzędzi ogrodniczych. Będą potrzebne przez cały sezon, dlatego zadbajmy o ich dobry stan techniczny i uzupełnijmy braki w asortymencie.
Jak zadbać o trawnik po zimie?
Po mroźnych miesiącach każdy trawnik wymaga regeneracji. Po zimie warto wykonać wertykulację trawnika. Wertykulacja ma na celu usunięcie starej trawy, której jest naprawdę dużo. Kolejny zabieg to napowietrzenie gleby. Aerator sprawi, że korzenie będą miały lepszą dostępność do powietrza, wody i nawozu. W tak przygotowane podłoże dosiewamy trawę. Następnie podlewany, stosujemy nawóz do traw, a potem regularnie kosimy. Zaopatrzenie we wszystkie sprzęty do pielęgnacji trawnika znajdziecie m.in. w OBI– kosiarki, wertykulatory, nawozy, węże ogrodowe i inne. Soczyście zielony, pachnący i piękny trawnik gwarantowany.
Kiedy sadzić kwiaty?
Wczesna wiosna to odpowiedni czas na sadzenie cebulek kwiatowych, zbyt delikatnych, by pozostać w glebie na zimę. Do najczęściej wybieranych kwiatów, które goszczą na naszych rabatkach należą: begonie, lilie, irysy, frezje, mieczyki, piwonie, kalie, amarylisy i dalie – trend wiosny 2019. Siew kwiatów wiosną określony jest na opakowaniach nasion i tymi wytycznymi najlepiej się kierować. Cześć nasion wysiewamy bezpośrednio do gruntu, np. wilec purpurowy, maczek kalifornijski, cynia, nasturcja, maciejka, słonecznik zwyczajny. Cześć nasion umieszczamy w pojemnikach, by sadzonki przekopać później do rabatek: lobelia, gazania, niecierpek, portulaka wielkokwiatowa. Pewnie cieszycie się pięknymi tulipanami, które goszczą już w waszych ogrodach, jednakże to ostatnia chwila na sadzenie roślin, które zakwitną latem. Zamów w Leroy Merlin, czy Rolmarket nasiona, cebulki i sadzonki oraz potrzebne narzędzie ogrodnicze: łopatki, grabki, nakolanniki, sekatory.
Opryski – terminarz ochrony roślin
Opryski wykonywane są przez działkowców i ogrodników, by zwalczać potencjalne zagrożenia związane z działaniem szkodników i pojawianiem się chorób. Chrońmy drzewa owocowe i inne rośliny, by cieszyć się dorodnymi zbiorami. Oprysk wcale nie musi wiązać się ze stosowaniem środków chemicznych. Na rynku pojawiły się już ekologiczne preparaty do oprysków: Euro Ogród, Sadowniczy.pl. Zdrowe, ekologiczne owoce i warzywa z własnej uprawy to prawdziwe bogactwo.
W całym kraju działkowcy, ogrodnicy wyruszyli do pracy. Życzymy owocnej pracy i radości z jej efektów!