Z każdym rokiem seniorzy coraz lepiej radzą sobie z telefonami komórkowymi, np. dzięki pomocy dzieci czy wnuków. Nie jest to wciąż prosty temat dla wielu starszych osób, dlatego prezentujemy kilka wskazówek oraz najlepsze modele telefonów, które są sprawdzone i atrakcyjne cenowo.
Rozmowy z babcią czy dziadkiem na temat telefonu komórkowego nigdy nie należą do łatwych. Nic dziwnego. Obawiają się nowego urządzenia w swoim życiu, ponieważ wiąże się z kolejną nauką i są nieco tym zmęczeni. Dlatego tak ważne jest, aby zaproponować im łatwe rozwiązania. Intuicyjna obsługa, duży i czytelny ekran, a także stosunkowo niewiele funkcji. Im mniej, tym lepiej, tym szybsza obsługa.
A może telefon stacjonarny dla seniora?
Jeśli Twój ojciec, mama, babcia czy dziadek rzadko opuszczają dom (np. ze względu na chorobę), wtedy telefon stacjonarny (tj. bardzo łatwy w obsłudze) może być najlepszym rozwiązaniem. Dlatego telefony Maxcom dla seniora są wciąż – mimo popularności coraz nowocześniejszych smartfonów – atrakcyjne. Okazuje się, że nie wszyscy muszą mieć bardzo dużo funkcji w swoim telefonie, a tak naprawdę seniorzy potrzebują jedynie możliwość… dzwonienia i – ewentualnie – wysyłania sms-ów. Nie potrzebują więcej.
Niestety wiele osób wykorzystuje fakt, że seniorzy są często zbyt ufni wobec swoich rozmówców, dlatego bardzo dobrą funkcją w powyższym modelu (Maxcom MC6800BB) jest CLIP, który pozwala na identyfikację numeru połączenia przychodzącego przed odebraniem telefonu. W ten sposób można natychmiast odsiać potencjalnych oszustów. Ten telefon stacjonarny bezprzewodowy umożliwia – co jest ważne dla seniorów – kompatybilność z aparatami słuchawkowymi. Jest to możliwe dzięki funkcji eliminacji zakłóceń, które przysparzają problemów osobom korzystającym z aparatów słuchowych. W efekcie te osoby mogą komfortowo prowadzić rozmowy.
Ponadto, jak widać na załączonym zdjęciu, takie telefony zostały wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz z dużymi klawiszami, co ma naprawdę spore znaczenie.
No co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze telefonu dla seniora?
Poza kwestią samego wyświetlacza (czytelność i wielkość liter), seniorzy preferują telefony z klapką, ponieważ nie muszą szukać odpowiedniego przycisku (tj. „zielonej słuchawki”), aby odebrać telefon. Wystarczy otworzyć klapkę. Duża wygoda, jeśli Twoja babcia często rozmawia z wnuczkami, koleżankami czy dziećmi. Z tego powodu klawiatury dotykowe mogą się nie sprawdzić, ponieważ bardzo łatwo można pomylić przycisk i np. połączyć się z Internetem, co generuje dodatkowe koszty. Fizyczna klawiatura jest pod tym względem bezpieczniejsza.
Widać to na przykładzie sklepu RTV Euro AGD, który w kategorii „Telefony komórkowe proste w obsłudze” posiada modele głównie z dużymi przyciskami i sporym wyświetlaczem, jak w przypadku poniższego telefonu komórkowego dla seniorów Nokia 5310 TA-1212 DS.
Ten znany fiński producent nie znika z rynku. Po prostu zaczął się specjalizować w telefonach dla seniora. Nokia odnalazła się w tym bardzo dobrze, co widać nie tylko po funkcjonalności, ale również designie samych telefonach.
Nokia 5310 TA-1212 DS to idealne połączenie klasyki i nowoczesnego designu, co – musimy przyznać – wyszło im całkiem zgrabnie. Posiada on podstawowe funkcje, ale również dodatkowe takie jak radio FM, dwa głośniki i wyjście słuchawkowe. Nowoczesny senior powinien być zadowolony z takiego wyposażenia.
Telefony dla seniorów – o czym jeszcze nie wspominaliśmy – powinny być wyposażone w pojemną baterię. W tym przypadku jest to 1200 mAh. Wbrew pozorom taki model jest w stanie wytrzymać – przy umiarkowanym użytkowaniu – nawet… 30 dni bez ładowania. Poza tym, Nokia 5310 TA-1212 D może pochwalić się wyrazistym dźwiękiem oraz stylową i wytrzymałą obudową.
Lepsze modele to gwarancja lepszych parametrów i możliwości sprzętu. Nie zawsze wiąże się to z wyższą ceną. Pod warunkiem, że aktywujesz w koszyku RTV Euro AGD kod rabatowy.
Zobacz również:
Jaki smartfon do 1000 zł z dobrym aparatem? Sprawdź te modele!
Jaki telefon wybrać? Oto kilka uniwersalnych wskazówek
Jaki telefon do 1000 zł? Oto nasz ranking TOP 5