Niewiele osób słyszało o terapii z udziałem psa, więc zapewne jeszcze mniej wie, że to właśnie dziś – 15 czerwca – wypada Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.
Pierwszy raz obchodzony był on już w 2007 roku.
To, że psy dają się kochać i potrafią odwzajemniać to uczucie, ma chyba świadomość każdy. Psy traktujemy często jak przyjaciela lub członka rodziny. Jednak na tym ich rola się nie kończy. Bardzo często psy pomagają ratownikom, strażakom czy policji, niejednokrotnie ratujący ludzie życie, a jak się okazuje, pomocne są również w terapii.
Czym jest dogoterapia?
Dogoterapia to rodzaj terapii, w której w procesie rehabilitacji pacjenta uczestniczy pies. Pies pod okiem terapeuty pomaga w bardzo wielu aspektach.
Pod kątem psychologicznym i socjalnym pozwala pacjentowi się uspokoić, a z drugiej strony także otworzyć się na kontakt i interakcję z otoczeniem.
Przy fizycznych dolegliwościach wymagających ćwiczeń, czworonóg zachęca do ruchu, pomaga i bawi.
Pies jest nieodzownym elementem rehabilitacji.
Rasy psów do dogoterapii – TOP5
Poszczególne rasy charakteryzują się nie tylko odmiennym wyglądem, ale też bardzo zbliżonymi cechami charakteru. Odpowiednie atrybuty, predysponują psa danej rasy do określonej funkcji – psa pasterskiego, policyjnego czy właśnie terapeutycznego.
5 najpowszechniejszych ras psów wybieranych przy dogoterapii jest:
- Golden Retriever i inne Retrievery jak Labrador
- Cavalier King Charles Spaniel
- Berneński Pies Pasterski
- Beagle
- Alaskan Malamute
Oczywiście rasa pozwala określić jedynie predyspozycje, a równie ważne są cechy już danego jej przedstawiciela. Powinien być on przyjacielski, łagodny i zrównoważony.
Przy jakich chorobach i schorzeniach pomaga dogoterapia?
Dogoterapia przynosi największy efekt u dzieci, jednak wspiera też kurację dorosłych.
Stosowana jest przy chorobie Alzheimera, Parkinsona, autyzmie, zaniku mięśni, stwardnieniu rozsianym, artretyzmie, upośledzeniach umysłowych i schizofrenii. Pomaga też w leczeniu traum i stresów.
Przysmaki dla psów terapeutycznych i nie tylko
Pamiętajmy o zdrowiu i odpowiednim żywieniu naszych czworonożnych przyjaciół (szczególnie jak piastują tak ważne funkcje, jak psi terapeuta).
Na szczęście na polskim rynku w tej chwili mamy szereg sklepów internetowych, w których możemy zamówić dobrej jakości karmy z dostawą pod nasze drzwi. Poniżej sporządziliśmy listę naszych partnerów wśród sklepów zoologicznych, gdzie znajdziecie odpowiednie kody rabatowe i promocje: