Buty piłkarskie to temat rzeka. Jedni stawiają na wygląd, inni nie wyobrażają sobie butów ze skóry, a jeszcze inni patrzą tylko na cenę, ponieważ dość szybko niszczą obuwie. Wbrew pozorom to zadanie jest dość trudne, jeśli nowy sezon za pasem, a Ty wciąż przeglądasz kolejne sklepy internetowe w poszukiwaniu tych wymarzonych, które pozwolą Ci oszukać rywala. Sprawią, że twoje umiejętności piłkarskie zostaną mocno uwypuklone. Dobre i tanie buty piłkarskie tonie oksymoron. Istnieją takie modele. Pokażemy Ci, jak szukać, żeby sporo zaoszczędzić.
Jeśli masz już za sobą wizyty w sklepach stacjonarnych, to jest kilka możliwości, dlaczego trafiłeś na ten artykuł.
- Ceny butów są kosmiczne
- Nie mogłeś znaleźć dla siebie odpowiedniego rozmiaru
- Wybór jest mocno ograniczony
- Nie można na bieżąco porównywać modeli w kilku sklepach naziemnych.
Właśnie te cztery punkty działają na niekorzyść sklepów stacjonarnych, jednocześnie premiując internetowe odpowiedniki.
Jak dobrać buty piłkarskie?
Oczywiście wiele zależy od twoich wcześniejszych doświadczeń. Jeśli będą to Twoje pierwsze buty piłkarskie, to wtedy warto przymierzyć kilka par, najlepiej różnych producentów. Są tacy zawodnicy, którym leżą korki Nike i koniec, innych nie tkną. Są również tacy, którym pasują buty piłkarskie Adidas i od wielu lat nie zmieniają swoich upodobań.
Matkę oszukasz, ojca oszukasz, ale stopy nie oszukasz. Mimo wielu starań, ona swojego kształtu nie zmieni. Między bajki trzeba włożyć teorię o rozbijaniu butów. Może wiele lat temu – kiedy prym wiodły modele skórzane – można było mówić o domowych sposobach na ciasne buty. Teraz, w dobie obuwia syntetycznego, jest to praktycznie niemożliwe. Chyba że chcesz ryzykować utraty gwarancji. W innych wypadku – nie polecamy. Można dopasować buty bez takich podejrzanych praktyk. Potrzeba jednak odrobiny cierpliwości.
Przede wszystkim zacznij od poszukania karki papieru (najlepiej A4) i ołówka, żeby odrysować stopę i zaznaczyć najbardziej oddalone punkty. Do odległości między nimi dołóż 0,5 cm. Później poszukaj tabeli rozmiarów dla konkretnego producenta (np. Nike, Adidas czy Puma). Znajdź długość wkładki, przyłóż do swojego wyniku i rozmiar gotowy. Można ruszać na łowy. Poszukajmy tanich butów piłkarskich. Gdzieś tam na Ciebie czekają.
Jakie są triki na tanie buty piłkarskie?
Oczywiście musimy wprowadzić termin „sezonowość”. W przypadku butów piłkarskich jest to dość trudne zadanie, ponieważ w piłkę kopiemy cały rok, niezależnie od pogody. O ile przy innych produktach możemy mówić o „martwym” okresie (wtedy jest dużo taniej), to tutaj trzeba się mocno nakombinować, żeby znaleźć dużo tańsze modele. Ale jest to możliwe. Wystarczy kilka prostych trików.
Jeśli akurat kupujesz lanki, to warto szukać poza sezonem. Końcówka jesieni i zima to najlepszy okres, żeby znaleźć buty piłkarskie nawet 100-200 zł tańsze! W trakcie sezonu jest to absolutnie możliwe, ale wtedy raczej szukajmy wśród starszych modeli. Nie łudźmy się, że trafimy na modele, które na billboardach akurat reklamują największe gwiazdy futbolu. Jeśli na tym Ci nie zależy, a kluczowa jest jakość buta, to pole manewru jest spore. Twój portfel odetchnie z ulgą.
Wiele sklepów piłkarskich (np. Zgoda FC) cyklicznie organizuje wyprzedaże (nawet do -70%) na poszczególne rozmiary. Wtedy po odpowiednim filtrowaniu produktów (cena, rozmiar, producent) zostaną dla Ciebie wytypowane najlepsze modele. Sprawdź, ile w ten sposób możesz zaoszczędzić.
Możesz też czyhać na – ostatnio coraz popularniejsze – kody rabatowe, które są dostępne nie tylko nowych Klientów, ale coraz częściej dla wszystkich, nawet na cały asortyment. Warto śledzić na bieżąco zniżki na naszej stronie, wchodząc w wybrane kategorie, żeby wybrać te najlepsze. A naprawdę jest w czym wybierać, ponieważ w promocje bawią się też takie sklepy jak Intersport czy Sport Shop.
Kolejna okazja na oszczędności to rabat za zapisanie się do newslettera. Kilka sklepów praktykuje takie zachęty, polecamy skorzystać. Jeśli e-maile z nowościami czy promocjami będą zbyt częste, zawsze można wypisać się z bazy. Rabat nie przepada.
W przypadku większych zakupów (np. jeszcze getry piłkarskie czy cały komplet) polecamy wybrać opcję darmowej dostawy. Sprawdź sklepy, które oferują taką opcję. Nawet 15 złotych zniżki to już przyjemny dodatek. Oczywiście najpierw zorientuj się, gdzie jest najtaniej, porównując oferty najlepszych sklepów.
Jakie buty piłkarskie – sprawdź ofertę
Zaczniemy trochę od końca, chociaż to pytanie należy postawić na samym początku: „na jakiej nawierzchni chcesz grać?”. Jeżeli masz zamiar grać na naturalnej trawie, wtedy w grę wchodzą przede wszystkim lanki (oznaczone symbolem FG lub FG/AG). Sprawdzają się w przypadku boisk niezbyt ubitych, a nawet grząskich. Turfy (TF) nie podołają ta wymagającym warunkom.
Wspomniane turfy są bardzo podobne do lanek, ale korków na podeszwie jest zdecydowanie więcej i są krótsze. Idealne na sztuczną nawierzchnię (typu orlik). Dzięki takie budowie masz gwarancję przyczepności i odpowiedniej kontroli nad piłką. Na mniejszym boisku potrzeba większej koordynacji i zwrotności, więc turfy pasują do takich warunkach jak ulał. Jeśli zacznie padać, wtedy lepszym rozwiązaniem są modele AG, czyli gumowe korki, które wyglądają praktycznie tak samo jak klasyczne lanki.
A jakie buty na mokrą i naturalną trawę? Wtedy nie ma wyjścia – wkręty (SG) spiszą się na medal. Zakładanie innych butów jest ryzykowne. Obuwie SG jak nikt inny sprawdzają się w kryzysowej sytuacji, kiedy deszcz pada, boisko jest grząskie, a upadki niewskazane.
No i na koniec buty halowe. Jak sama nazwa wskazuje, te modele (IC/IT/IN) sprawdzają się na parkiecie czy powierzchni kauczukowych. Materiał jest przyczepny, niebrudzący i w 100% bezpieczny. Jeśli nawierzchnia jest sucha i pogoda sprzyja, często są wykorzystywane również na sztucznej nawierzchni, ze względu na lekkość. Niektórzy zawodnicy uznają zasadę – im lżej, tym lepiej. Wtedy można łatwiej się odnaleźć w boiskowym tłoku.