Tak, wiemy, że tytułowe pytanie jest bardzo ogólne i nie sposób odpowiedzieć jednym zdaniem. Nawet dwoma, pięcioma czy dziesięcioma. Dlatego postanowiliśmy temu zagadnieniu poświęcić cały artykuł, aby chociaż nakreślić temat i ułatwić szukanie wymarzonego jednośladowca. Aby nie utrudniać sobie zadania, na razie nie wchodzimy w konkretne sumy. Skupiamy się na typach rowerów. Czas start! Ruszamy!
Jeszcze niedawno (tj. 10 lat temu) na rynku dominował tylko jeden typ – rower górski. Każdy pamięta te emocje, kiedy na Pierwszą Komunię Św. można było pierwszy raz wsiąść na siodełko i samodzielnie wyruszyć na pierwszą przejażdżkę. Wtedy nie bardzo znaliśmy się na rowerach. Kupowaliśmy, co było dostępne. Dzisiaj rowerzyści (a także rodzice przyszłych rowerzystów) są bardziej świadomi swoich wyborów. Niekiedy ich wiedza jest tylko odrobinę mniejsza od specjalistycznej.
Widać to po kolejnych sklepach rowerowych i ich różnorodnym asortymencie, że poprzeczka wędruje dużo wyżej. Dzisiaj sprzedawca musi mieć ogromną wiedzę i cały czas się dokształcać. A jeśli szukasz promocji czy kodów rabatowych na rowery – zajrzyj do sklepów internetowych, np. Centrum Rowerowe, Rowerowy.com czy Rowerzysta.
Rower górski – ATB, XC, a może rekreacyjne MTB?
Jeśli szukasz tańszego roweru górskiego, to powinieneś zainteresować się modelami ATB, ponieważ są dedykowane do amatorskiej jazdy, dla początkujących rowerzystów, którzy wybierają raczej asfaltowe drogi. A jeśli chcą się wybrać w teren, to należy pomyśleć o mniej wymagających trasach.
Takie rowery górskie nie posiadają zaawansowanych konstrukcji, ale gwarantują komfortową jazdę w optymalnych warunkach. Budżetowe modele zostały wyposażone w aluminiowe ramy o odpowiedniej geometrii ramy, która umożliwia przyjąć wygodną pozycję w trakcie jazdy. Z uwagi na terenowe przeznaczenie dominują tu szerokie opony, które obecnie najczęściej montuje się na kołach 29” lub 27,5”.
W przypadku rowerów do rekreacyjnego MTB, najczęściej spotykamy 3-tarczowe mechanizmy korbowe, które zapewniają dość szybką jazdę po płaskim terenie, a tym samym stosunkowo miękkie przełożenia na podjazdy. Rowery z tej grupy wyróżniają się sporą masą (około 13-15 kg), na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań.
Z kolei wyścigowe rowery górskie (np. MTB XC) posiadają koła 29”, które uznawane są za najszybsze. 27,5” wykorzystywane są w mniejszych rozmiarach ram. Jeśli już dawno temu złapałeś bakcyla i chcesz kupić lepszy sprzęyt, to polecamy postawić na sztywne osie kół (najlepiej Boost), taperowane stery oraz nowoczesny środek suportu (wkręcany lub pressfit).
Rower MTB/TRAIL – najbardziej uniwersalne modele
Nie bez powodu rower MTB został wrzucony do uniwersalnego worka. Przede wszystkim za sprawą geometrii, a także ilości skoku zawieszenia zapewnia świetny kompromis zdolności podjazdowych i zjazdowych. Rowery trailowe, nazywane potocznie także ścieżkowcami, zazwyczaj posiadają 120 milimetrów skoku zawieszenia.
Geometria trailówek gwarantuje lepsze zdolności zjazdowe niż ma to miejsce przy modelach XC – ścieżkowce prowadzą się po prostu pewniej, stabilniej, a co za tym idzie – świetnie odnajdują się na górskich zjazdach. Przy dłuższych trasach na pewno to odczujesz i docenisz, że akurat zdecydowałeś się na ten model. Ich ceny zaczynają się od ok. 5000 złotych, a jeśli znajdziesz kod rabatowy (np. w Rowerowy.com) na naszej stronie, to może zaoszczędzisz kolejne kilkaset złotych.
Rower miejski
Ostatnimi czasy zdecydowanie najbardziej popularny model z całego zestawienia. Świetnie sobie radzi – jak sama nazwa wskazuje – w miejskich warunkach, gdzie spryt ma największe znaczenie. Służy zazwyczaj do rekreacyjnej jazdy do sklepu, pracy czy na zakupy. Dlatego rower miejski został wyposażony w konstrukcję z aluminium lub stali, która zwykle ma obniżoną ramę, ułatwiającą wsiadanie i zsiadanie, a to jest szczególnie istotne. Przy eksploatacji roweru miejskiego zwracamy uwagę również na wygląd, czystość, więc modele z błotnikami są jak najbardziej mile widziane.
Rowery trekkingowe
Rowery trekkingowe są bardzo podobne do crossowych, ale posiadają stały bagażnik, pełne błotniki, miewają regulowany mostek i kierownicę z pełnym wygięciem. Rower trekkingowy świetnie nadaje się do turystyki i miejskich przejażdżek, np. jeśli masz dłuższą drogę do pracy. Dlatego na wyposażeniu znajdziesz osłonę napędu, stopkę, dobre oświetlenie.